Číst mezi řádky...

26. května 2015 v 17:25 |  Zábava
Snad každý z nás už někdy slyšel: "svět přece není černobílý." A věřme, že to slýcháváme opravdu velmi často. Však ona je to pravda. Svět není černobílý ať už fyzicky (pokud nejste pes), ale hlavně... jak to říct... Prostě v tom druhém slova smyslu. V běžném životě neexistuje apsolutní vyhrazená pravda ani lež. Nemůžeme vědět vše ani předpovědět budoucnost. Ostatně na světě je tolik nepředvídatelných věcí, které nejdou jedním slovem popsat, tolik nejasností... Ale myslím, že tohle zbytečné okecávání nikam nevede. Ráda bych vám to ukázala na příkladě.
Nuže, před Vánoci jsem četla knihu Amélie a tma od petry Neomilnerové. Musím říct, že mě to nijak nenadchlo. Kdo to zná, ví, že v tomto případě je to černobílost i v tom fyzickém slova smyslu. Ale to nechme stranou... Chtěla jsem ukázat PŘÍKLAD. Takže znovu. Je to příběh velmi povrchový, kde si člověk nic nemůže domyslet, ani předvídat, kdo, co, jak... A doufat, že se nemýlí. Když píšu knihu, chci, aby měla tzv. minimálně dvě patra. Souvislost podpovrchových záležitostí, kdy člověk musí umět číst mezi řádky mě odjakživa fascinovala. Knihy, které ji neměly ,mě nebavily, ba přímo odrazovaly.
Nedávno mi to táta vysvětloval. Jak musí kniha vypadat, aby čtenáře dostatečně zaujala. Musí mít, jak už jsem řekla, minimálně dvě patra. Předvedu na názorném a velmi jednoduchém příkladu (stejný mi říkal táta)
1. PATRO: Franta šel za Aničkou, která se na něj vykašlala a chodila s Pepíkem.
2. PATRO: Anička nesměla chodit s Frantou, protože Její otec byl jiného náboženství a sňatek s Pepíkem byl dopředu domluvený.
3.PATRO: Kdysi dávno spolu tyhle dva rody... (rozepisování historie obou rodů... např.)

Už mi rozumíte? Nedá se to velmi dobře popsat, ale svět nikdy nebyl ani nebude černobílý a ani v knihách, fantasijních filmech by tomu tak nemělo být. Chtěla bych dokázat všechny své myšlenky onoho příběhu tvořeného uvnitř mé hlavy dostat na papír, tak, aby to splňovalo tyhle podmínky, Zdy se mi to daří, to nevím. Toť zatím vše z mého filozofického okénka.

A co vy? Jaký je váš názor na obsah knihy?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama